srdceprohavla120823.jpg
Univerzitní knihovna kontakt

Od 1. října do 18. října 2018 můžete věnovat své malé zrcátko také na Univerzitě Pardubice u centrálního pultu Univerzitní knihovny, a to v otevírací době knihovny.

Věnovat zrcátko mohou zájemci nejen z UPa ale i veřejnost.

Výzva od autorů Srdce pro Václava Havla

Vážení přátelé,

necelých sedm let existuje dílo s názvem „Srdce pro Václava Havla“. Je to objekt z vosku svíček, které zůstaly na náměstích a jiných pietních místech, kam je lidé spontánně přinášeli po smrti Václava Havla. V roce 2013, po letech putování, nalezlo Srdce stálé místo ve sklepení litomyšlského zámku, v prosté a důstojné instalaci. Od té doby se těší zájmu veřejnosti, pořádají se zde ve výročích besedy a jiné akce, přibývá lístků se vzkazy. Žije svým životem a připomíná, že lidé, kteří si tvrdošíjně myslí, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, tu stále jsou. Ať je tento výrok jakkoliv bláhový, ačkoliv je považován za patetický výkřik, ač je v podstatě nesplnitelný, přesto má smysl. Je to jednoduchá idea, jejíž naplňování udržuje čisté svědomí a vede ke slušnému životu. Symbolem a vlastně hmotným důkazem široce založené víry v tuto ideu je právě objekt Srdce pro Václava Havla.

Poslední dobou ovšem vnímáme úbytek empatie s touto ideou, respektive se vytrácí víra ve slušnost, politika zhrubla a je ovládána nejasnými zájmy. Zjednodušeně řečeno ze společnosti se vytrácí srdce pro Václava Havla. Proto my, autoři plastiky a autor instalace jsme se rozhodli pro její aktualizaci. Nazýváme ji „Více Srdce pro Václava Havla“. Chceme, aby se objekt Srdce donekonečna odrážel v množství drobných zrcátek, abychom se v těch zrcátkách viděli i sami, aby se prostor sklepení stal obráceným krystalem, v jehož středu bude to Srdce a my.

Tato iniciativa je spojena s výzvou. Věnujte nám malé kulaté osobní zrcátko. Všichni jej máme někde doma a ze stovek Vašich zrcátek sestavíme řečený krystal. Pošlete nám to své poštou (s krátkým vzkazem, chcete-li). Pokud se nám jich sejde dostatečný počet, bude to znamenat, že je stále dost lidí, kteří mají srdce pro Václava Havla a pravdě a lásce naroste sebevědomí. Jestli se to stane takto, máme v plánu obnovenou instalaci Srdce otevřít v říjnu tohoto roku, tedy v měsíci kdy se narodil Václav Havel a samostatný stát.

Srdečně děkují autoři:

Lukáš Gavlovský