notebook_172894.png

Published: 05.10.2021

Milí studenti,

Česká agentura pro standardizaci (dále ČAS) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR iniciovala projekt, jehož cílem je zajistit dlouhodobý přístup studentů technických oborů do databáze technických norem, tzv. ČSN online.

V případě UPCE jde o studenty tří fakult: DFJP, FEI a FChT. Tito studenti si tak mohou online prohlížet normy odkudkoli a nemusí přitom jako doposud využívat počítač v univerzitní knihovně. Stačí si na níže uvedeném odkazu vybrat UPCE a poté se přihlásit NetID a heslem jako např. do intranetu či STAGu.

VSTUP do ČSN online pro studenty DFJP, FEI a FChT (využívá technologii Shibboleth)

Normy jsou dostupné ve formátu PDF, který umožňuje zabezpečení souborů pouze pro prohlížení. Tisk není možný. (Normu si můžete vytisknout na počítači v 1. p. knihovny. Požádejte o pomoc službu u informačního pultu tamtéž.)

Pro správné zobrazení norem je třeba mít nainstalovaný Adobe Acrobat Reader verze 8 a vyšší a Plug-in FileOpen. Normy lze zobrazovat na dvou zařízeních (osobní počítač, přenosný počítač, tablet apod.). Při překročení limitu nebude možné normy otevřít. Pro žádost o smazání použitých zařízení kontaktujte technickou podporu ČAS (aktuální kontakt je uveden po přihlášení v levém menu). Při prvním přihlášení do ČSN Online je žádoucí, aby se uživatel seznámil s podmínkami používání (záložka v levém menu). Limit pro otevření/zobrazení je 30 norem/den.

POZOR!

Ostatní uživatelé (zaměstnanci a studenti zbývajících 4 fakult) mají možnost si ČSN normy PROHLÍŽET a TISKNOUT na počítači umístěném v hromadné studovně v 1. p. Univerzitní knihovny UPCE. O přihlášení do systému a další pomoc požádejte službu u informačního pultu v 1. p. knihovny. Licenční podmínky ČAS nedovolují jiný postup. Děkujeme za pochopení.