Publikováno: 07.04.2025
Vážení uživatelé,
ve čtvrtek 17. 4. 2025 bude Univerzitní knihovna UPCE z provozních důvodů otevřena jen do 16:00. A v pátky 2. 5. a 9. 5. 2025 jen do 15:00.
Děkujeme za pochopení.
Vážení uživatelé,
ve čtvrtek 17. 4. 2025 bude Univerzitní knihovna UPCE z provozních důvodů otevřena jen do 16:00. A v pátky 2. 5. a 9. 5. 2025 jen do 15:00.
Děkujeme za pochopení.
Vážení uživatelé,
rádi bychom Vás informovali o možnosti využít zkušební přístup k Web of Science Research Assistant. WoS RA je platforma, která využívá generativní AI pro usnadnění vyhledávání a analýzy vědeckých informací.
Zkušební přístup je pro Vás otevřen od 17. března do 30. dubna 2025. Research Assistant naleznete v horní části úvodní stránky https://www.webofscience.com/. Pro využívání RA se nemusíte nijak přihlašovat, stačí klasický přístup do WoS v rámci sítě univerzity. Pro vzdálený přístup např. z domova využijte buď Shibboleth login, nebo připojení přes VPN a terminálový server.
Klíčové vlastnosti Research Assistant:
Po komerčním spuštění vylepšili vývojáři Research Assistant na základě uživatelské zpětné vazby. Novinky zahrnují:
17. 3. 2025 proběhl webinář – k dispozici je záznam. Prezentaci a přehled typů dotazů, na které umí RA dobře odpovědět, naleznete níže ke stažení.
Studenti a zaměstnanci se mohou opět setkat s rektorem UPCE prof. Liborem Čapkem. Máte otázku k dění na naší univerzitě, ke vzdělávání nebo ke studiu? Chcete něco navrhnout nebo se dozvědět? Přijďte 17. prosince a ptejte se na to, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. Rektor rád zodpoví dotazy zaměstnanců a studentů.
Kde: bistro Laborka v pavilonu Fakulty chemicko-technologické
Kdy: 17. 12. 2024, 15.00 - 16.00 hod
Využijte příležitost a přijďte diskutovat s rektorem.
Konference Digitální transformace univerzit je již tradiční dvoudenní akcí, která letos proběhne od 10. do 11. 9. 2024 v prostorách Auly Arnošta z Pardubic Univerzity Pardubice.
V minulém roce se konference zúčastnilo přes 150 účastníků prakticky ze všech veřejných VŠ v ČR (nadto z některých soukromých či státních VŠ a některých VŠ ze Slovenska, ze státních úřadů, …) a zaznělo více než 25 přednášek. Přednášejícími byly významné osobnosti z univerzitního prostředí, Rady vysokých škol, Digitální informační agentury nebo MŠMT. Velmi inspirativní byla rovněž panelová diskuze rektorů, předsedy RVŠ a zástupců MŠMT.
První den konference je určen zejména vrcholovému managementu univerzit a fakult a strategickým tématům jako je procesní řízení, jež je nezbytným předpokladem digitalizace, legislativní aspekty digitalizace nebo aktivity státní správy v oblasti digitalizace. Tradičně se akce účastní zástupci státních institucí, jako je MŠMT, DIA apod.
Druhý den konference je orientován na IT rovinu digitalizace. Zástupci univerzit prezentují svá řešení a zkušenosti s konkrétními technologiemi zaměřenými na digitalizaci procesů, datovou analytiku či kybernetickou bezpečnost. Součástí jsou i stánkové prezentace a workshopy vybraných dodavatelů s možností bližšího seznámení se s konkrétními technologiemi.
Bližší informace včetně programu a registračního formuláře jsou uvedeny na stránkách konference https://www.digitalni-transformace-univerzit.cz/.
Třetí ročník mentoringového programu UPCE startuje 1. listopadu. Úvodní setkání programu, který poběží v době zimního a letního semestru, je plánováno na středu 1. listopadu 2023 od 13 hod. v bistru Laborka (budova Fakulty chemicko-technologické). Do programu je možné se hlásit na stránkách www.upce.cz/mentoring.
Mentoringový program mohou využít zejména začínající domácí i zahraniční akademičtí a výzkumní pracující, včetně postdoktorských pracujících a studujících doktorské studijní programy. Program se zaměřuje především na individualizovanou podporu pro jednotlivce formou konzultací s mentorkami a mentory. Je důležité vydefinování oblastí, které vidí vědkyně či vědec jako problematické a je nutné nalézt vhodné řešení vztahující se k výzkumu, publikování, rodinnému životu apod.
Zahrnuje ale také vzdělávací akce. Ty se zaměřují na různá témata jako je např. sebevědomá prezentace, psaní vědeckých článků a open access, tvorba prezentací, projektové řízení, etika výzkumu a etické chování na pracovišti, duševní vlastnictví, wellbeing a rozvíjí tím znalosti a dovednosti nezbytné pro úspěšný profesní rozvoj.
Kromě mentoringového programu se začínající vědkyně a vědci mohou od tohoto roku také zúčastnit Univerzitní doktorské školy. V letošním roce proběhl pilotní ročník univerzitní doktorské školy ve dnech 9.-13. října 2023. V 8 blocích (1 úvodní a 7 odborných) se jí zúčastnilo celkem 48 osob. Součástí byl i neformální networkingový znalostní kvíz v klubu Áčko, ve kterém proti sobě soutěžily týmy studujících a zástupců rektorátu. Neformální způsob setkání je jedna z důležitých součástí studijního a univerzitního vědeckého života.
Univerzitní doktorská škola nabízí vždy na začátku zimního semestru v jediném týdnu tematické bloky informací, které pokrývají základní témata profesního rozvoje. Věnuje se pozornost publikační činnosti, ochraně duševní vlastnictví a projektové činnosti. Program je určen především pro začínající studující doktorských studijních programů.
Mentoringovým programem a doktorskou školou se Univerzita Pardubice snaží zajistit, aby začínající vědkyně a vědci měli k dispozici potřebnou podporu pro rozvoj klíčových dovedností ve svém oboru a také podporu v profesním a osobním životě. Všestranná podpora a vzdělání zejména na začátku vědecké kariéry je nedílnou součástí strategie Univerzity Pardubice.
Česká konference rektorů, ve které je místopředsedou pro oblast tvůrčích činností rektor UPCE prof. Libor Čapek, vydala prohlášení na podporu vysokých škol Izraele.
Rektorky a rektoři vysokých škol ČR, členové České konference rektorů (ČKR), jsou šokováni vývojem situace v Izraeli, jenž je vystaven teroristickým útokům a je v něm vyhlášen válečný stav.
Tyto bezprecedentní teroristické hrůzy, které Izrael postihly, se nepříznivě projevily ve všech oblastech života obyvatel Izraele, včetně pracovníků a studentů vysokých škol, které musely být uzavřeny.
ČKR vyjadřuje svoji solidaritu se všemi vysokými školami Izraele a prostřednictvím svých členů, rektorek a rektorů, jim nabízí svou pomoc, včetně pomoci psychologické.
Vysoké školy ČR podnikají od soboty 7. října 2023 potřebné kroky, aby se dostalo účinné pomoci jak akademickým pracovníkům a studentům v Izraeli, tak také všem, kdo pracují nebo studují na vysokých školách ČR. V současné době studuje na vysokých školách ČR cca 500 studentů z Izraele.
Evropa musí být jednotná. Vysoké školy ČR, jejichž rektorky a rektoři jsou členy ČKR, jsou
v rámci svých možností připraveny poskytnout pomoc izraelským občanům v tíživé životní situaci, zejména pak studentům a akademikům, a aktivně se zapojit do humanitární a další nezbytné pomoci. ČKR podniká a nadále bude podnikat kroky, které umožní efektivní pomoc občanům země, která se stala terčem otevřené teroristické agrese.
Znění prohlášení naleznete zde.
Tajemství Noci vědců na UPCE a atraktivní program letos přitáhl pozornost bezmála 2 000 návštěvníků. Popularizátoři ze všech sedmi fakult Univerzity Pardubice přivítali zájemce v prostorách Fakulty chemicko-technologické a zaujali je několikahodinovým programem nabitým zábavnou vědou i přednáškami a workshopy. Do univerzitního kampusu přivedla tradiční celoevropská akce 6. října zájemce každého věku, absolventy i studenty nejen z Pardubic.
Návštěvníci prošli lekcí molekulární gastronomie včetně ochutnávek nebo vystavěli šestimetrový model nejdelšího zavěšeného mostu v ČR a podnikli cestu za taji knih. Atraktivní ukázkou bylo i spuštění leteckého motoru, tajemství lidského těla i moderních technologií nebo programování robotího vynálezce. Na letošním programu se podílela více než stovka vědců. Nechyběl ani speciální index pro dětské návštěvníky a losování o ceny Noci vědců. Podívejte se ještě jednou, jak atraktivní program připravili akademici i studenti Univerzity Pardubice.
Dejte nám vědět, co se vám na akci líbilo a vyplňte dotazník k Noci vědců.
Akce byla podpořena z prostředků Pardubického kraje.
Foto: Petr Špaček, Milan Reinberk, Svatopluk Rafael
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
milé studentky, milí studenti
Univerzitě Pardubice a jejímu rektorovi záleží na komunikaci, proto vás i tento akademický rok zveme na pravidelná setkání a chaty.
Máte otázky k financování vysokých škol? Zajímáte se o plánované změny?
Přijďte ve středu 20. září na setkání s rektorem a ptejte se na vše, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá.
Od 14:00 do 15:30 bude rektor odpovídat na vaše otázky v bistru LABORKA, na Fakultě chemicko-technologické.
Využijte příležitosti a potkejte se s rektorem UPCE.
Na setkání s vámi se těší
prof. Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice
UPCE vítá nové studenty. Už na několika fakultách Univerzity Pardubice se zapsali ke studiu noví vysokoškoláci.
Vítáme nové prváky na naší univerzitě a přejeme úspěšné studium! Semestr odstartujeme akcí Příliv nejen pro prváky, ale pro všechny studenty a studentky v úterý 26. září přímo v kampusu UPCE.
Vážení autoři odborných článků,
chcete získat tipy, jak zdokonalit své publikační dovednosti, jaké jsou nejlepší strategie pro psaní kvalitního článku, jak vypadá proces peer-review a publikování v režimu OA?
Zaregistrujte se na webinář Creating a Publication-Ready Manuscript with Lippincott.
Lektorem bude Ian Burgess, Director, Publishing and Open Research, Wolters Kluwer, Health Learning, Research & Practice.
Datum konání: čtvrtek 8. června 2023
Čas: od 15:00 do 16:00 hod
Registrace na: https://www.wolterskluwer.com/en/events/creating-a-publication-ready-manuscript-with-lippincott
Webinář bude probíhat v angličtině přímo ve vašem internetovém prohlížeči a pro přenos zvuku postačí, abyste měli k počítači připojené reproduktory nebo sluchátka.
Užitečné odkazy: