Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

data3_195661.png

Základní pomůckou pro správu výzkumných dat je plán správy dat příp. data management plan (DMP). Jedná se o dokument, který popisuje různé aspekty správy výzkumných dat – jaká data vznikala a jakým způsobem, informace o jejich dostupnosti a využití ad. DMP by měl být "živý" dokument, který je průběžně aktualizován tak, aby reflektoval, co se s daty skutečně dělo.

 

  • DMP pomáhá předvídat potenciální problémy
  • DMP usnadňuje kontrolu
  • DMP snižuje riziko duplicitní práce, ztráty dat a narušení bezpečnosti
  • DMP pomůže zajistit, že data jsou přesná, úplná a spolehlivá
  • DMP usnadňuje sdílení dat
  • DMP pomůže zajistit kontinuitu a konzistenci dlouhodobých projektů
  • DMP zajišťuje splnění podmínek poskytovatelů financí

Neexistuje jediná striktně daná forma DMP – různé instituce, či poskytovatelé financí mohou klást důraz na různé části procesu správy dat. DMP odevzdávané v rámci grantových projektů by tudíž měly respektovat požadavky poskytovatele.  

Obsah DMP se také odvíjí od typu výzkumu a sbíraných dat. Například pro data z medicinského nebo sociologického výzkumu mohou být důležité otázky týkající se etiky a zpracování osobních údajů. Pro výzkumníky v oblasti biologie, chemie nebo fyziky, kteří pracují s velkými objemy dat, mohou být zase důležité otázky týkající se jejich ukládání a zálohování. 

Příklady obecných šablon:

Vyplněné DMP pro zajímavost či inspiraci:

  • zveřejněné plány na stránkách nástroje DMPonline,
  • katalog spravovaný asociací LIBER,
  • seznam na stránkách Digital Curation Centre, který je řazený podle poskytovatelů financí. 

 

DMP může mít různé formy. Je možné jej vytvářet jako dokument v textovém editoru nebo psát na papír.

Např. DMP připravované v rámci projektů výzvy Špičkový výzkum OP JAK musí obsahově odpovídat vzoru DMP pro program Horizon Europe. Bilingvní verze tohoto vzoru je k dispozici v repozitáři NTK.  

Existují však také nástroje, které mohou tvorbu DMP usnadnit pomocí vhodně položených otázek nebo mohou vědce navigovat na konkrétnější vysvětlení otázek. Mezi tyto nástroje patří například DMPonline nebo Data Stewardship Wizard


DMPonline je volně dostupný webový nástroj poskytovaný Digital Curation Centre (DCC) pro vytváření a sdílení plánů managementu dat.  

Nástroj obsahuje přednastavené šablony nejvýznamnějších poskytovatelů financí a vytváří DMP (tzn., klade otázky) přímo pro zvolenou šablonu, na které může uživatel odpovídat volným textem. Pokud uživatel nepřipravuje DMP pro konkrétního poskytovatele financí, může si zvolit obecnou šablonu DCC. Nástroj umožňuje spolupracovat na tvorbě DMP s kolegy a také plán veřejně sdílet. Vytvořený plán je pak možné stáhnout v různých formátech (např. csv, html, docx, pdf nebo json).

Data Stewardship Wizard (DSW) je volně dostupný webový nástroj vyvíjený v rámci výzkumné infrastruktury ELIXIR.  Další podrobnosti včetně informací o DSW na UPCE najdete zde.


Užitečné zdroje:


Při zpracování byly využity stránky Centra pro podporu open science Univerzity Karlovy.

Foto: "Research Data Management" by jannekestaaks is licensed under CC BY-NC 2.0.


Kontaktní osoba v Univerzitní knihovně:


Mgr. Lucie Melicharová
Univerzita Pardubice
466 036 545