Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

35785442886_e05f39100d_b_195609.jpg

Horizon Europe (HE, Horizont Evropa) je klíčový program Evropské komise pro financování vědy, výzkumu a inovací do roku 2027.  

Stejně jako v předchozím rámcovém programu Horizon 2020, i HE ukládá všem příjemcům povinnost zajistit otevřený přístup k vědeckým informacím (publikacím i datům) a dodržovat principy otevřené vědy.

Modelová grantová smlouva obecně deklaruje informace o povinnostech při komunikaci a šíření výsledků v článku 17. Povinnosti vztahující se k otevřené vědě jsou konkrétně uvedeny v příloze 5 smlouvy.

V programu Horizon Europe se otevřená věda dostává také do hodnocení žádostí, a to konkrétně v následujících hodnotících kritériích

1. Excellence (methodology)

  • Popište, jaké konkrétní postupy otevřené vědy budou implementovány jako součást navržené metodiky (např. předregistrace, data management plan, otevřený přístup k publikacím, datům a dalším výstupům apod.).
  • Správa výzkumných dat a dalších výstupů (jiných než publikací): Popište, jakým způsobem budou vaše data/výstupy zpracovány, aby byly v souladu s FAIR principy.

2. Quality and efficiency of the implementation (capacity of participants and consortium as a whole + list of achievements)

  • Popište, jaké máte odborné znalosti v oblasti otevřené vědy.
  • Seznam publikací, datových sad, software apod. s kvalitativním zhodnocením.
  • Význam publikací bude hodnocen na základě kvalitativního zhodnocení, nikoli podle impakt faktoru časopisu.


Jak naplnit povinnost otevřeného přístupu k publikacím?

Příjemci musí uložit strojově čitelnou elektronickou kopii vydavatelské verze nebo finální recenzované verze článku (postprint) do důvěryhodného repozitáře vědeckých publikací. Kopie článku musí být v repozitáři uložena co nejdříve, nejpozději v den publikování článku.  

Repozitářem je myšlen online archiv (institucionální, oborový nebo multioborový). UPCE provozuje vlastní institucionální repozitář – Digitální knihovna UPCE (kontaktní osoba: Mgr. Veronika Kolínová).  Článek musí být do repozitáře uložen i tehdy, pokud příjemce zajistí otevřený přístup zlatou cestou – publikováním v otevřeném časopise. Tato povinnost platí z důvodu zajištění dlouhodobé archivace.  

Kromě samotné vědecké publikace by příjemce měl ve stejný čas uložit podkladová data nutná pro validaci publikovaných výsledků, ideálně do datového repozitáře. Tato povinnost nesouvisí s otevřeností, ale správou dat (data management) – viz dále.

Po uložení příjemce musí zajistit okamžitý otevřený přístup k publikacím.  

Příjemci mohou zvolit jeden ze dvou způsobů, jak splnit požadavky:

  • Autoarchivace (zelená cesta OA) – nejpozději v den publikování musí být v repozitáři otevřeně dostupná finální recenzovaná verze článku (postprint, ideálně vydavatelská verze). Neumožňuje-li vydavatel autoarchivaci požadované verze článku a bez embarga, je potřeba buď vyjednat dodatek ke smlouvě, nebo zvolit jiný časopis pro publikování.
    • POZOR: Otevřený přístup musí být zajištěn okamžitě, není tedy možné využít autoarchivaci u článků v časopisech, které uvalují časové embargo na volné zveřejnění publikace.
  • Otevřené publikování (zlatá cesta OA) – příjemce si může zvolit publikování v některém z otevřených časopisů a případné publikační poplatky jsou uznatelnými náklady po dobu trvání grantu (definováno v článku 6.2.C.3 modelové grantové smlouvy).  
    • POZOR: Pouze publikační poplatky v plně otevřených časopisech jsou uznatelnými náklady (publikování v tzv. hybridních časopisech není podporováno). 

Otevřený přístup k uložené publikaci musí být zajištěn pod nejnovější dostupnou verzí licence Creative Commons Attribution International (CC-BY) nebo ekvivalentní licencí; u monografií a dalších dlouhých textových děl může licence vylučovat komerční použití a odvozená díla (např.CC BY-NC, CC BY-ND). 

Evropská komise příjemcům grantů HE nově nabízí možnost bezplatně publikovat výsledky výzkumu v režimu open access na publikační platformě Open Research Europe (ORE).


Jak naplnit povinnost zodpovědné správy výzkumných dat?

Plán správy dat (data management plan, DMP) je dokument, který specifikuje, jaká data a jakým způsobem budou během výzkumu vytvářena a obsahuje informace o jejich dostupnosti a možnostech využití. DMP je třeba pravidelně aktualizovat tak, aby odpovídal tomu, co se s daty ve skutečnosti dělo. 

POZOR! DMP je tzv. “deliverable” projektu a příjemce musí první verzi odevzdat během prvních šesti měsíců projektu.

Pro tvorbu DMP na UPCE lze využít software Data Steardship Wizard na adrese https://upce.ds-wizard.org (nový uživatel si musí vytvořit účet přes odkaz Sign Up, je nutné použít univerzitní e-mail).

Z důvodu zajištění dlouhodobého uchování dat je příjemce povinen uložit data do důvěryhodného repozitáře a to bez ohledu na to, zda-li je bude sdílet, či nikoli. Podmínky konkrétní výzvy pak mohou stanovit, zda tento repozitář musí být zapojený do infrastruktury EOSC (European Open Science Cloud). Data by měla být uložena co nejdříve je to možné, v souladu s termíny, které si příjemce stanoví v data management plánu. 

Pro uchovávání výzkumných dat jsou nejvhodnější oborové datové repozitáře - viz odkazy na přehled a registry níže. Pokud příjemce nenalezne vhodný oborový repozitář, může využít obecné repozitáře (také tzv. sirotčí), které ukládají data bez ohledu na oborové zaměření. Mezi nejpoužívanější obecné repozitáře patří Zenodo, Figshare nebo Dryad

Pokud je to možné, příjemce musí zajistit k uloženým datům otevřený přístup prostřednictvím repozitáře, ve kterém data uložil. Přístup k datům musí být zajištěn pod nejnovější dostupnou verzí veřejné licence Creative Commons Attribution International (CC-BY) nebo Creative Commons Public Domain Dedication (CC0)* nebo ekvivalentní. 

Data by měla být sdílena v souladu s principem “as open as possible, as closed as necessary”, tedy co nejotevřenější, ale uzavřené dle potřeby. Data tedy nemusí být sdílena například v případě, že by jejich zpřístupnění:

  • ohrozilo legitimní zájmy příjemce, např. komerční využití dat, nebo

  • by bylo v rozporu s jinými podmínkami, např. ochrana osobních údajů či ochrana duševního vlastnictví. 

Pokud není možné výzkumná data nebo jejich část zpřístupnit, důvody musí být vysvětleny v DMP

Příjemce dále musí zajistit (prostřednictvím repozitáře) otevřený přístup k bibliografickým informacím (metadatům), které identifikují a popisují uložené datové sady. Metadata musí být zveřejněna pod licencí Creative Common Public Domain (CC0, status volného díla)* nebo ekvivalentní a musí být v souladu s FAIR principy (zejména strojově čitelná).

Metadatový záznam o datech musí obsahovat minimálně následující údaje:  

  • Informace o datové sadě (popis, datum a místo uložení, autor, embargo)

  • Informace o financování z programu „Horizon Europe“ nebo „Euratom funding“

  • Název grantového projektu, jeho akronym a číslo

  • Licenční podmínky

  • Trvalé identifikátory pro datové sady, jejich autory a, pokud je to možné, pro jejich instituci a grant

Dále metadata musí obsahovat případné trvalé identifikátory pro související publikace a další výstupy z výzkumu. 


* Licence CC0 představuje tzv. waiver, tedy vzdání se autorského práva. Dle českého autorského zákona se však vzdát autorského práva nelze. Proto je licence CC0 v České republice vykládána jako CC-BY (Creative Commons Attribution International), tedy co nejméně restriktivní licence, kterou český autorský zákon připouští.


Při zpracování byly využity stránky Centra pro podporu open science Univerzity Karlovy a Evropské komise.