Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

35785442886_e05f39100d_b_195609.jpg

Výzva Špičkový výzkum z Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) je zaměřena na podporu výzkumu preferovaně interdisciplinární povahy s vysokým potenciálem vytvoření špičkových a v budoucnu aplikovatelných výzkumných výsledků, výzkumu postaveného na excelentním výzkumném týmu a rozvoji mezinárodní spolupráce výzkumných organizací. 

Informace o povinnostech týkajících se otevřené vědy: str. 17–19 Pravidel pro žadatele a příjemce. Řídící orgán OP JAK vydal i podrobnou Příručku postupů otevřené vědy.

Ve výzvě Špičkový výzkum OP JAK je naplňování principů otevřené vědy součástí hodnotících kritérií.

Jedná se o kombinované kritérium (V2.4.1), kde hodnotitelé posuzují, nakolik žadatel a partner aplikují v projektu principy a postupy otevřené vědy, a to jak povinné (otevřený přístup, správa výzkumných dat), tak nepovinné (např. občanská věda, otevřené recenzní řízení, předregistrace apod.). Minimální bodová hranice pro naplnění tohoto kritéria je 6 bodů z 10 možných. 

Žadatelé by měli popsat, zda jsou připraveni a schopni zajistit: 

  • otevřený přístup k vědeckým publikacím, které jsou výsledkem výzkumu financovaného v rámci programu; 

  • správu výzkumných dat (včetně těch, na kterých jsou založeny vědecké publikace) podle FAIR principů a otevřený přístup k těmto datům v souladu se zásadou „co nejotevřenější a podle potřeby uzavřená“. 

Dále se posuzuje se, zda se žadatelé přihlásili k plnění nepovinných postupů otevřené vědy v projektu, a zda jsou připraveni a schopni je zajistit. Jde např. o:

  • Předběžné a včasné otevřené sdílení výsledků výzkumu, například prostřednictvím předběžné registrace (= preregistration), registrovaných zpráv (= registered reports) nebo publikováním preprintů.
  • Sdílení výzkumných výstupů nad rámec recenzovaných publikací a výzkumných dat, např. software, modely, algoritmy, workflow, otevřené laboratorní deníky.
  • Účast v otevřeném recenzním řízení (= open peer review) např. publikováním v časopisech a na platformách, které poskytují otevřené recenzní řízení.
  • Zapojení dalších relevantních aktérů (koncoví uživatelé, akademická a průmyslová sféra, veřejné orgány, neziskové organizace aj.) do otevřeného spoluvytváření výzkumných záměrů (citizen science).

Plány pro správu dat (data management plány, DMP) připravované v rámci projektů výzvy Špičkový výzkum OP JAK musí obsahově odpovídat vzoru DMP pro program Horizon Europe. Bilingvní verze tohoto vzoru je k dispozici v repozitáři NTK


Důvěryhodnost repozitáře bude posuzována na základě kontroly evidence repozitáře v Registry of Research Data Repositories (re3data.org) a Directory of Open Access Repositories (OpenDOAR).


 


Při zpracování byly využity stránky Centra pro podporu open science Univerzity Karlovy a MŠMT ČR.