Grantová agentura ČR nevyžaduje otevřený přístup jako povinný, nicméně dle zadávací dokumentace tuto formu publikování považuje za vhodnou, umožňují-li to zvyklosti v daném oboru, charakter výsledků a podmínky řešení projektu. Případně mohou být publikační výstupy předány do otevřených digitálních archivů, a to v souladu s licenčními podmínkami vydavatele (zelená cesta OA). Náklady spojené se zveřejňováním výsledků formou otevřeného přístupu (tzv. Article Processing Charges, APC, nebo-li publikační poplatky) jsou uznatelnými náklady, a to jak v případě plně otevřených, tak hybridních časopisů (zlatá cesta OA).
V souvislosti s chystanou implementací Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1024 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru do českého práva se ve zmíněné zadávací dokumentaci pro rok 2023 objevují podmínky týkající se nakládání s daty.
Návrhu projektu musí nově obsahovat stručný popis dat, která v rámci projektu vzniknou a způsobů nakládání s nimi. Zadávací dokumentace dále uvádí, že náklady na správu výzkumných dat a vytvoření Data Management Plan (DMP) patří mezi způsobilé náklady.
Program KAPPA (Program CZ RESEARCH Fondy EHP a Norska 2014-2021)
Program KAPPA na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ve svých podmínkách vyžaduje, aby příjemci zajistili otevřený přístup ke všem výsledkům projektu typu “J” – “recenzovaný odborný článek” a ke všem podpůrným datům souvisejícím s takovými publikacemi. Pro otevřená data a jejich sdílení by měl platit přístup “as open as possible, as closed as necessary”, tedy co nejotevřenější, ale s ohledem na zájmy příjemce, a také by měla být spravována v souladu s principy FAIR. Příjemci jsou povinni do 6 měsíců od zahájení řešení projektu předložit Data Management Plan (DMP, plán správy dat) obsahující popis, jaká data budou vytvořena, zpracována a/nebo sbírána.
Podrobné informace o podmínkách a návod, jak tyto podmínky splnit naleznete na stránkách TA ČR.