Internet

Mohu v knihovně používat svůj notebook? Je možné se s ním připojit k WiFi? Jak?
Notebook používat můžete. Do knihovny ho můžete vnášet jen v košících připravených ve vestibulu knihovny. Tašku, příp. batoh si musíte odložit do zamykatelných skříněk.

K WiFi se může připojit jen student (příp. zaměstnanec) UPa. Návod na připojení k WiFi najdete na stránkách Eduroam UPa.

 

Mohu jako uživatel z veřejnosti využívat internet?
Ano. Internet je zdarma. Po uživatele z veřejnosti jsou určeny pouze 3 PC v přední řadě v počítačové učebně v 1. p. Práce na počítači je omezena na 2 hodiny denně. Každému uživateli je umožněno se na počítač přihlásit pouze jednou denně. Dvouhodinový limit tak lze vyčerpat pouze po prvním přihlášení.
S notebookem se k WiFi uživatel z veřejnosti nepřipojí. Síť je přístupná pouze pro studenty a zaměstnance UPa.

Přihlašování k počítačům:

Uživatelské jméno: 11místný čárový kód z průkazu čtenáře
Rok narození: 4místné číslo

Po ukončení práce na PC se ODHLASTE! V opačném případě bude ohroženo nejen Vaše soukromí,
ale může být zneužita i Vaše identita. Důsledné odhlašování je ve Vašem zájmu.

Kde najdu přehled předplacených databází?
Přehled najdete zde.

Jak se dostanu do předplacených databází?
Vstup je vázán na IP adresu v síti univerzity (počítače v učebnách, v knihovně, notebook připojený k univerzitní WiFi, kolejní síť).

Z domova se do databází předplacených UPa dostanou pouze studenti a zaměstnanci univerzity, a to prostřednictvím vzdáleného přístupu pomocí:

  • tzv. terminálového serveru  - nejdříve je třeba nastavit připojení k VPN (návody pro Windows 10Windows 7) a poté k terminálovému serveru (návody pro Windows 10Windows 7Linux), nebo

  • technologie Shibboleth - klik na Shibboleth login ve druhém sloupci tabulky se zdroji (dostupné pouze u některých databází) - federace, ke které je nutno se připojit se nazývá Czech eduID. Připojení není vždy stabilní, pro vzdálený přístup používejte raději VPN + terminálový server.

 

 


Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Kontaktujte zaměstnance knihovny e-mailem: knihovna (at) upce.cz nebo telefonicky: 466 036 543.